REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

GPW: problemy ze stroną internetową, ale system działał normalnie

Niemiła niespodzianka spotkała osoby, które w czwartek chciały wejść na strony internetowe giełdy. Najprawdopodobniej GPW padła ofiarą ataku hakerów.
Foto: Bloomberg

Problemy zaczęły się w ciągu dnia. Przez kilka godzin nie można było korzystać ze stron giełdy. Dotyczyło to zarówno strony gpw.pl jak i innych witryn związanych bezpośrednio z GPW. Sytuacja ta stała się pożywką dla różnego rodzaju spekulacji. Przedstawiciele giełdy w ciągu dnia nie chcieli jednak zdradzić źródła problemów.

-System transakcyjny jest bezpieczny. Sesja odbywa się w sposób ciągły. Jesteśmy świadomi problemu z wyświetlaniem strony internetowej. Pracujemy nad jego usunięciem – mówił w ciągu dnia Maciej Wewiór, rzecznik GPW. Wszystko jednak wskazuje na to, że GPW padła ofiarą ataku hakerów. Potwierdzać to może komunikat, który warszawska giełda przekazała do publicznej wiadomości już po zakończeniu sesji.

- Giełda Papierów Wartościowych informuje, że z przyczyn od niej niezależnych mogło dojść po pozyskania przez podmioty nieuprawnione archiwalnych danych używanych do logowania do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej i symulatora giełdowego GPW Trader – można było przeczytać w komunikacie GPW.

Do ataku „przyznają się" islamiści, którzy grożą „wszystkim rządom" bombardującym Państwo Islamskie. „Wszystkie one są teraz naszym celem. Europo twoje spokojne życie się skończyło" ostrzegają islamiści lub – bardziej prawdopodobnie, ktoś podszywający się pod nich - w komunikacie rozesłanym do mediów. W mailu, który rozesłali hakerzy znalazły się również linki odsyłające do bazy danych z hasłami, loginami i adresami e-mailowymi różnych firm.

Dla GPW nie jest to jednak pierwsze doświadczenie z hakerami. 14 sierpnia (również w czwartek) atak na serwisy GPW przeprowadził CyberBerkut, który w ten sposób chciał skarcić Polaków za pomoc ukraińskim „faszystom".

Dzisiejszy atak zbiegł się w czasie z rozpoczęciem Warsaw Capital Market Summit 2014. Impreza organizowana przez GPW, Skarb Państwa oraz KDPW ma na celu m.in. promocję naszego rynku kapitałowego.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA