Gospodarka

Futures: Rynek żegna się ze starymi pochodnymi

W piątek na warszawskiej giełdzie po raz ostatni będą notowane kontrakty terminowe na WIG20 z mnożnikiem 10 zł. Od poniedziałku w obrocie pozostaną już tylko serie futures na indeks największych spółek z dwukrotnie większym mnożnikiem.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Zmiana ta, zapoczątkowana we wrześniu ubiegłego roku, od początku budziła spore emocje. Maklerzy podkreślali, że wycofanie „mniejszych" kontraktów może doprowadzić do załamania rynku. Mówili także, że należy liczy się ze spadkiem przychodów z rynku terminowego zarówno na GPW, jak i w domach maklerskich nawet o połowę. Przeciwko pomysłowi giełdy protestowała też część inwestorów indywidualnych. Dla nich nowy kontrakt to m.in. dwa razy większy depozyt zabezpieczający oraz ryzyko większej straty przy niekorzystnych ruchach rynkowych. GPW jednak postawiła na swoim i zdecydowała o utrzymaniu pierwotnego harmonogramu migracji.

Patrząc na ostatnie sesji, można domniemywać, że załamanie rynku terminowego raczej nam nie grozi. Podczas środowej sesji wolumen obrotu wygasającymi kontraktami z mnożnikiem 10 zł wyniósł 34,5 tys. sztuk. W przypadku futures wrześniowych już z dwukrotnie większym mnożnikiem było to 15,7 tys. sztuk. Trzeba jednak pamiętać, że „nowy" kontrakt odpowiada dwóm „starym". O zainteresowaniu nową serią futures świadczyć może także liczba otwartych pozycji (LOP). Na zamknięciu środowej sesji w przypadku wygasających kontraktów było to 47,5 tys. Przy nowych futures było to już 53,6 tys.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.