REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

BPH: Spadły zyski i aktywa

Należący do amerykańskiej grupy GE Capital BPH jest czwartym giełdowym bankiem (po PKO BP, Pekao i Nordei), który zarobił w ubiegłym roku mniej niż w 2012 r.

Spółka zanotowała bowiem 192,38 mln zł zysku wobec 258,53 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek wyniku aż o 25,6 proc. – Funkcjonowaliśmy w warunkach spowolnienia gospodarczego – przekonuje Richard Gaskin, prezes BPH. – Dla banków odczuwalne były obniżki stóp procentowych, opłata ostrożnościowa na rzecz BFG czy zmiana poziomu opłaty interchange – zaznacza. Oprócz zysku spadły też aktywa banku, które wyniosły 33 mld zł (12. wynik w sektorze bankowym) wobec 34,42 mld zł rok wcześniej. Gdyby jednak porównać poszczególne kwartały, okazałoby się, że wynik odsetkowy i prowizyjny w ostatnich trzech miesiącach ub.r. przekraczał ten odnotowany kwartał wcześniej, a koszty uległy 10-proc. poprawie. Jaki będzie 2014 r ?

– Liczymy na spłaszczone przychody, szczególnie po stronie detalicznej. Nie mamy też planów wypłaty dywidendy w 2014 r . – przekonuje Gaskin i dodaje, że analizuje sześć, siedem ofert dotyczących przejęcia BPH TFI, a decyzję o jego sprzedaży podejmie do końca I kwartału br.    

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA