Gospodarka - Świat

USA. Projekt stymulacyjny podzielony na dwie ustawy

Nowy pakiet stymulacyjny dla gospodarki USA prawdopodobnie zostanie poddany pod głosowanie w Kongresie w piątek.

Mitch McConnell, lider republikanów w Senacie.

Foto: AFP

Pakiet został stworzony przez grupę umiarkowanych senatorów republikańskich i demokratycznych. Podzielili go oni na dwie ustawy. Pierwsza mówi o wsparciu wartym 748 mld USD, druga o pomocy opiewającej na 160 mld USD.

Dlaczego nowy pakiet został podzielony? Pierwszy z projektów ustaw, które się na niego składają, przewiduje rozwiązania, co do których może być szeroki konsensus w Kongresie, takie jak wydłużenie o 16 tygodni wypłat 300-dolarowych dodatków do zasiłków dla bezrobotnych czy też przedłużenie programu wsparcia dla małych i średnich firm. W drugim projekcie, opiewającym na 160 mld USD, znalazły się propozycje wzbudzające większe kontrowersje, takie jak wsparcie finansowe dla władz stanów i samorządów czy też ochrona prywatnych firm przed pozwami związanymi z pandemią. Na duże wsparcie dla samorządów nie chce się zgodzić wielu republikanów, a na ochronę spółek przed pozwami nie godzą się demokraci. Jeśli więc drugi projekt zostanie odrzucony, to pierwszy ma duże szanse na przyjęcie, a to oznacza, że miliony Amerykanów mogą liczyć na kontynuację wsparcia finansowego po Nowym Roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.