REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Strach bije w parkiety europejskie

Aresztowanie córki założyciela Huawei zagroziło rozejmowi handlowemu
Foto: AFP

Część zachodnioeuropejskich indeksów giełdowych sięgnęła w czwartek najniższych poziomów od dwóch lat. Niemiecki DAX tracił po południu 3 proc. podobnie jak francuski CAC 40, brytyjski FTSE 100 zniżkował o 2,7 proc., polski WIG 20 spadał o 2,4 proc. Szczególnie mocno spadały papiery spółek technologicznych. Czwartkowa sesja w Azji również upłynęła pod znakiem spadków. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, spadł o 2,4 proc., japoński Nikkei 225 zniżkował o 1,9 proc., a chiński Shanghai Composite stracił 1,7 proc. Wyprzedaż była w pewnym stopniu skutkiem powrotu obaw przed zaostrzeniem wojny handlowej. Obawy te wzrosły po aresztowaniu w Kanadzie Meng Wanzhou, dyrektor finansowej chińskiego koncernu Huawei i zarazem córki założyciela tej firmy.

Do aresztowania Meng doszło zaledwie kilka dni po tym, jak prezydent USA Donald Trump i chiński przywódca Xi Jinping porozumieli się w sprawie zawieszenia podwyżek ceł i wznowienia negocjacji handlowych. Dyrektor finansowa Huawei czeka w areszcie na ekstradycję do USA. Trafiła tam za łamanie amerykańskich sankcji, gdyż kilka lat wcześniej zasiadała we władzach spółki sprzedającej zakazany sprzęt do Iranu. Amerykańscy śledczy prowadzą od 2016 r. dochodzenie w sprawie dostarczania przez Huawei wyprodukowanych w USA produktów do Iranu oraz innych krajów objętych sankcjami. Amerykańskie władze w ostatnich miesiącach naciskały na sojuszników, by nie dopuszczali Huawei do projektów budowy sieci telekomunikacyjnych 5G. Robiły to z obawy o związki Huawei z chińskim wywiadem i partią komunistyczną. Huawei zostało ostatnio wykluczone z przetargów na budowę sieci telekomunikacyjnej w standardzie 5G w Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA