Gospodarka - Świat

Kontrakty na bitcoina pod ostrzałem

Największe instytucje handlujące instrumentami pochodnymi wzięły na muszkę plan wprowadzenia na amerykańskie giełdy kontraktów terminowych i opcji na bitcoina. Przekonują regulatorów, iż na to jest za wcześnie i trzeba poważnie rozważyć wiążące się z tym ryzyka.
Foto: AFP

Futures Industry Association zrzeszające takie instytucje jak Goldman Sachs Group. Inc,. JPMorgan Chase, czy Citigroup w liście do Commodity Futures Trading Commission, regulatora rynku kontraktów terminowych, stwierdza, iż zanim kontrakty na bitcoina pojawią się na giełdach trzeba przedyskutować kwestię poziomu lewarowania, limitów transakcyjnych, testów odporności, czy rozliczeń.

CME Group Inc. i Cboe Global Markets Inc. chcą jeszcze w tym miesiącu uruchomić handel kontraktami na bitcoina. Ta ostatnia giełda zamierza z tym wystartować już 10 grudnia.

W tym roku bitcoin podrożał o ponad 1400 proc., ale nie obyło się też bez dramatycznych spadków notowań. Jednym z czynników windujących cenę tej kryptowaluty były oczekiwania na nowe instrumenty pochodne.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły