REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

South China Moring Post: Za 10 lat juan zrówna się z dolarem?

– Juan chiński stanie się w ciągu dekady równie mainstreamową walutą jak dolar. Będzie to wcześniej, niż spodziewa się większość ludzi – twierdzi Jeffrey Sachs, ekonomista z Uniwersytetu Columbia.
Foto: Adobestock

Według niego rola dolara w światowej gospodarce będzie się zmniejszać, gdyż zmniejszył się w niej udział Stanów Zjednoczonych. O ile w 1980 r. USA odpowiadały za 21,6 proc. globalnego PKB, o tyle obecnie za 15 proc., podczas gdy Unia Europejska za 16 proc., a Chiny za 19,2 proc. Zmiany te powinny doprowadzić według Sachsa do powstania wielobiegunowego systemu walutowego, w którym dolar będzie miał podobną pozycję jak euro i juan. Obecnie udział dolara w globalnych transakcjach walutowych wynosi 62 proc., juana zaledwie 2 proc. Chińskie władze mocno pracują jednak, by promować wykorzystywanie swojej waluty w handlu międzynarodowym. HK

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Tylko teraz: kwartalna e-prenumerata Parkietu aż 30% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA