REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Japonia przegrywa z Chinami

Wkrótce chińska giełda akcji stanie się drugim pod względem kapitalizacji rynkiem na świecie – donosi agencja Bloomberg.
Foto: Bloomberg

Z szacunków Bloomberga wynika, że od początku roku kapitalizacja spółek notowanych na chińskich giełdach wzrosła o 29 proc. (+ 4,3 biliona USD). W tym samym czasie kapitalizacja parkietu w Tokio stopniała o 3,3 proc. (- 4,5 biliona USD).

- Państwo Środka prześcignie Japonię. To tylko kwestia czasu – przekonują analitycy West China Securities.

Kilka dni temu Ludowy Bank Chin zaskoczył rynek, obniżając stopę oprocentowania rocznych pożyczek o 40 punktów bazowych. Bloomberg przypomina, że było to pierwsze cięcie od lipca 2012 roku. Z nieoficjalnych informacji do których dotarł Reuters wynika, że Pekin będzie skłonny nadal łagodzić politykę pieniężną. Perspektywa niższych stóp wywołała euforię na giełdzie, o czym świadczy m.in. trzyletni szczyt notowań Shanghai Composite Index. Tylko od początku tego roku indeks zyskał 21 proc. W tym samym czasie japoński TOPIX, który skupia wszystkie spółki notowane na rynku podstawowym urósł o nieco ponad 8 proc.

Agencja Bloomberg podaje, że Shanghai Composite Index jest obecnie wyceniany na poziomie 9,4 – krotności prognozowanych zysków. Dla porównania TOPIX jest handlowany z mnożnikiem równym 14,5.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA