REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Polowanie z chińskim łącznikiem

Nie tylko traderzy z Hongkongu korzystają na uruchomionym niedawno połączeniu transakcyjnym z giełdami Chin kontynentalnych
Foto: Bloomberg

Zarabiać na nim chcą też inwestorzy zza Oceanu Spokojnego co już widać w funduszach ETF notowanych w Nowym Jorku. W przypadku największego funduszu aktywa osiągnęły poziom bliski rekordowego.

X-Trackers Harvest CSI 300 China A-Shares ETF należący do Deutsche Banku, inwestujący bezpośrednio w akcje, którymi handluje się na parkietach w Szahnghaju i Shenzhen, ma już aktywa na poziomie 510 milionów dolarów, a w ciągu jednego miesiąca pozyskał 86 milionów USD. Market-Vectors China AMC A-Share ERF, drugi w rankingu największych ETF tylko 17 listopada pozyskał 3,4 mln USD, najwięcej w ciągu jednego dnia od marca 2014 r.

W okresie siedmiu miesięcy, od kiedy zapowiedziano uruchomienie połączenia miedzy giełdami w Szanghaju i Hongkongu, szanghajski indeks dla akcji klasy A zyskał 17 proc., gdyż międzynarodowych inwestorów zwabiła szansa uzyskania bezprecedensowego dostępu do rynku o wartości ponad 4 bilionów dolarów.

W ETF Deutsche Banku premia za posiadanie jego akcji w relacji do aktywów wzrosła w minionym tygodniu do rekordowego poziomu 4,1 proc. Musi on ograniczyć kreację nowych walorów, gdyż wartość jego aktywów zbliża się narzuconego przez chiński rząd limitu 549 mln dolarów.

- Napływy sugerują, że w najgorszym przypadku wzrosła świadomość inwestorów spoza Chin co do akcji A - wskazuje Qi Wang, pracujący w Hongkongu analityk MSCI Inc. Zwraca uwagę, że te walory mogą być pomocne w zróżnicowaniu ryzyka inwestorów , gdyż historia sugeruje, iż stopa zwrotu z tej klasy papierów nie jest skorelowana z parkietami rozwiniętymi ani z wschodzącymi.

W miniony poniedziałek, kiedy po raz pierwszy uruchomiono połączenie Hongkongu z Szanghajem do godz. 14 międzynarodowi inwestorzy w Szanghaju kupili chińskie akcje o wartości 13 miliardów juanów (2,1 miliarda dolarów). Później tego dnia zleceń już nie przyjmowano.

- Znaczenie uruchomionego połączenia jest wielorakie - przekonuje Dodd Kittsley, odpowiadający za strategię ETF w Deutsche Asset&Wealth Masnagement. Przede wszystkim, jak podkreśla, mocno sygnalizuje, ze w zakresie reformowania regulacji Chiny czynią postępy i coraz bardziej otwierają swój rynek

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA