REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rynek ropy może jeszcze głębiej wejść w bessę

Prognozy OPEC mówią, że w 2019 r. będzie narastała nadwyżka naftowa. Rosnąca amerykańska produkcja sprawia, że krajom kartelu coraz trudniej ustabilizować ceny.
Foto: Bloomberg

„Ceny ropy powinny być niższe, jeśli bierzemy pod uwagę podaż" – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Ten tweet przyczynił się do pogłębienia naftowej przeceny. Za baryłkę ropy gatunku WTI płacono we wtorek po południu już tylko 58 USD, a za baryłkę surowca gatunku Brent jedynie 69 USD. Przez ostatni miesiąc ropa Brent straciła blisko 15 proc., a we wtorek była już tylko o nieco ponad 3 proc. droższa niż na koniec 2017 r. Cena ropy WTI zniżkowała natomiast w ciągu miesiąca o 18 proc. i jest najtańsza od grudnia zeszłego roku.

Rekordy wydobycia

Tweet Trumpa był odpowiedzią na słowa Khalida al-Faliha, saudyjskiego ministra ropy, o tym, że producenci surowca z państw OPEC powinni zmniejszyć wydobycie o 1 mln baryłek dziennie, by ustabilizować rynek. Arabia Saudyjska zapowiedziała, że już od grudnia będzie ograniczała produkcję. W październiku wydobycie ropy sięgnęło tam 10,7 mln baryłek dziennie. Arabię Saudyjską wyprzedzało jednak dwóch producentów spoza OPEC – USA i Rosja. Produkcja w Rosji wyniosła 11,4 mln baryłek dziennie, co było rekordowym wydobyciem (licząc od rozpadu ZSRR w 1991 r.). W USA ustanowiony został zaś historyczny rekord – 11,6 mln baryłek dziennie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA