REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

„Davos na Pustyni” zaczęło się mimo wielkiego skandalu

Afera z morderstwem saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggiego w konsulacie w Istambule sprawiła, że wielu prezesów zagranicznych spółek odwołało swoją obecność na konferencji Inicjatywa Inwestycyjna Przyszłości (FII) znanej jako „Davos na Pustyni”.
Foto: AFP

Mimo to, Saudyjczycy spodziewają się zawarcia w jej trakcie umów handlowych oraz inwestycyjnych wartych łącznie około 50 mld dolarów. Z uczestnictwa w „Davos na Pustyni" zrezygnowali wcześniej m.in.: amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde, szef Banku Światowego Jim Yong Kim. Spośród korporacyjnych potentatów nie pojawili się na konferencji m.in.: Jamie Dimon, prezes banku JPMorgan Chase, Stephen Schwarzman, szef firmy inwestycyjnej Blackstone, Larry Fink, prezes firmy inwestycyjnej Blackrock, Bill Ford, prezes koncernu Ford, Dara Khosrowshahi, prezes Ubera, Ajay Banga, prezes firmy MasterCard i Tony Hayward, szef firmy Glancore. Mimo to, na konferencję FII przybyli goście ze stu kilkudziesięciu krajów świata. Co więcej, spodziewane jest podpisanie na niej umów opiewających łącznie na około 50 mld USD. Podpiszą je takie firmy jak: Trafigura, Total, Hyundai, Norinco, Schlumberger, Halliburton i Baker Hughes.

Sprawa zabójstwa Jamala Khashoggiego rzuciła olbrzymi cień na patrona konferencji – saudyjskiego następcę tronu, księcia Mohammeda bin Sauda. Saudyjscy uczestnicy konferencji próbują więc przekonywać zachodnich gości, że książę nie miał nic wspólnego z tą aferą. Podczas sesji otwarcia saudyjska businesswoman Lubna Olayan stwierdziła, że zabójstwo dziennikarza „było obce naszej kulturze" i że Arabia Saudyjska wyjdzie z tej sprawy silniejsza.

Gdy w Rijadzie toczyły się dyskusje panelowe na konferencji FII, w Ankarze turecki prezydent Recep Erdogan przedstawiał w parlamencie szczegóły dochodzenia w sprawie zabójstwa Khashoggiego. Stwierdził, że zebrane dowody wskazują na to, że morderstwo dziennikarza było zaplanowane wcześniej. (Oficjalna saudyjska wersja mówi, że zginął on podczas przypadkowej bójki w konsulacie.) Słowa Erdogana w małym stopniu wstrząsnęły jednak inwestorami. Gdy przemawiał w parlamencie, saudyjski indeks giełdowy Tadawull All Share wyszedł lekko na plus, po wielu dniach spadków.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA