REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Spór Włoch z Unią robi się ostrzejszy

Rentowność włoskich obligacji dziesięcioletnich przekraczała we wtorek 3,5 proc. Co prawda był to poziom niższy niż w końcówce zeszłego tygodnia (gdy zbliżał się do 3,8 proc.), ale sytuacja na rynku wciąż była dosyć nerwowa.

Włoski minister gospodarki i finansów Giovanni Tria i Komisarz UE do spraw europejskich Pierre Moscovici

Foto: AFP

Rentowności poszły w górę późnym popołudniem, gdy Komisja Europejska odrzuciła propozycję włoskiego budżetu na 2019 r. Niepokój związany z pogłębiającym się sporem pomiędzy Rzymem a Brukselą przyczynił się do tego, że większość europejskich indeksów giełdowych spadała podczas wtorkowej sesji. Paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 znalazł się najniżej od 22 miesięcy.

Jeszcze przed podjęciem decyzji przez Brukselę włoski premier Giuseppe Conte stwierdził, że jego rząd nie ma planu B w sprawie budżetu. W poniedziałek wysłał Komisji Europejskiej list, w którym tłumaczył, dlaczego jego rząd zaplanował na przyszły rok deficyt finansów publicznych wynoszący 2,4 proc. PKB. Co prawda deficyt ten jest wciąż niższy od limitu wyznaczonego w unijnym pakcie stabilizacji i wzrostu (3 proc. PKB), ale Brukseli nie podoba się, że zbytnio zwiększono go w porównaniu z planami poprzedniego włoskiego rządu, który zakładał deficyt wynoszący zaledwie 0,8 proc. Obecne włoskie władze argumentują, że nie udałoby się ściąć wydatków publicznych bardziej bez wpędzania Włoch w recesję, która wpłynęłaby niekorzystnie również na inne kraje strefy euro. Włochy nie są oczywiście pierwszym krajem UE z deficytem budżetowym źle ocenianym przez Komisję Europejską. Francja i Hiszpania są za to od lat upominane przez Brukselę. Nigdy wcześniej się jednak nie zdarzyło, by Komisja Europejska odrzuciła budżet państwa członkowskiego i nakazała jego rządowi dokonać w nim głębokich zmian. Obecny włoski rząd jest jednak tworzony przez nielubiane w Brukseli populistyczne partie (Ligę Północną i Ruch Pięciu Gwiazd) oraz ostro spiera się z UE choćby o politykę imigracyjną.

Analitycy Goldman Sachs wskazują, że włoski dług może się znaleźć pod większą presją, jeśli konflikt Włoch z UE będzie się przedłużał. Wzrost rentowności obligacji może wówczas posłużyć jako środek nacisku rynków, by rząd zmienił politykę.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA