REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Najdłuższy most na świecie

We wtorek został uroczyście oddany do użytku, a w środę o 9 rano miejscowego czasu zostanie otwarty dla samochodów most łączący chińską prowincję Zhuhai na stałym lądzie z Hongkongiem. Agencja Xinhua nazwała go najdłuższym morskim mostem na świecie.
Foto: AFP

Kosztował 15 mld USD, ma 55 km długości, dziennie będzie mogło nim przejeżdżać 29 tys. samochodów osobowych i ciężarówek. Skróci podróż drogą lądową do 30 minut z trzech godzin.  Most jest częścią planu prezydenta Xi Jinpinga przekształcenia tzw. Greater Bay Area w południowej części Chin w technologiczną megalopolis mającą rywalizować z Doliną Krzemową.  Most połączy rynki kapitałowe Hongkongu, kasyna w Macao i pobliskie Shenzhen, ekonomiczną potęgę tworzoną tam od 40 lat. W całym rejonie mieszka 67 mln ludzi, jego PKB przekracza 1 bln USD i jest to czwarty na świecie, przed Japonią, największy eksporter.

Most został zbudowany nad jednym z najbardziej ruchliwych szlaków morskich, który przemierza codziennie w tę i z powrotem 4 tys. statków i 1800 samolotów. Rocznie przewożą 20 mln ludzi i 1,2 mld ton ładunków.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA