Gospodarka - Świat

Globalne rynki akcji rozgrzały się do czerwoności

Serii rekordów amerykańskich indeksów towarzyszy historycznie niska zmienność, a także zastanawiający spadek obrotów. Zwyżki napędzane są przez wiarę w globalny wzrost gospodarczy.
Foto: AFP

Dow Jones Industrial od początku roku do piątku zamykał się już 44 razy na rekordowo wysokim poziomie. Więcej rekordów (52) pobił jedynie w 2013 r. Od końcówki września osiągał kolejne szczyty sześć sesji z rzędu i zbliża się do poziomu 23 tys. pkt. 12 miesięcy temu był poniżej 18 tys. pkt. Rekord za rekordem biją również S&P 500, Nasdaq Composite oraz indeks amerykańskich małych spółek Russell 2000. W ciągu 12 miesięcy Dow Jones Industrial zyskał około 25 proc., S&P 500 wzrósł o 18 proc., a Nasdaq o 21 proc. Amerykańskie indeksy giełdowe pną się w górę, mimo ostrzeżeń części analityków, że akcje stały się tam drogie, a optymizm inwestorów może być przedwczesny.

Dobrą koniunkturę widać też na giełdach europejskich i na rynkach wschodzących. Niemiecki DAX bije rekordy i zyskał przez ostatnie 12 miesięcy 22 proc. Francuski CAC 40 jest bliski szczytu z maja. Rekord pobił brytyjski FTSE 250. Japoński Nikkei 225 jest bliski szczytu z 2015 r. Polski WIG20 jest 40 proc. wyżej niż rok temu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz