Gospodarka - Świat

Amerykańskie śmieci zalewają kraje azjatyckie

Eksport plastikowych odpadów ze Stanów Zjednoczonych do wybranych krajów azjatyckich gwałtownie zwiększył się po wprowadzeniu w Chinach zakazu importu śmieci.
Foto: Bloomberg

Prawie połowa plastikowych odpadów eksportowanych przez USA w celu recyklingu w pierwszym półroczu kierowana była do Tajlandii, Malezji i Wietnamu – wynika z danych Unearthed, zespołu dziennikarzy śledczych związanego z Greenpeace. Wcześniej USA ponad 70 proc. takich odpadów wysyłały do Chin.

W pierwszej połowie bieżącego roku amerykański eksport plastikowych śmieci spadł o prawie jedną trzecią w porównaniu z takim samym okresem minionego roku – z prawie 950 tys. ton do niecałych 667 tys. Przy czym eksport do Chin spadł aż o 92 proc., a do Hongkongu – o 77 proc.

W tym samym czasie amerykański eksport plastikowych śmieci do Tajlandii wzrósł o 2 tys. proc. do 91,5 tys. ton, do Malezji o 273 proc., do ponad 157 tys. ton, a do Wietnamu o 46 proc., do 71,2 tys. ton. Znacząco wzrósł też eksport odpadów do Turcji i Korei Południowej.

Wprowadzony w tym roku zakaz sprowadzania zagranicznych śmieci do Chin, wcześniej największego na świecie importera plastikowych odpadów do recyklingu, zmusił zachodnie kraje do szukania innych sposobów pozbycia się plastikowych odpadów. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Japonia były największymi eksporterami śmieci do Chin. Zachodnie firmy wykorzystują brak w krajach rozwijających się regulacji wymuszających bezpieczne dla środowiska przetwarzane plastikowych odpadów. JB


Wideo komentarz