REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Amerykańscy prezesi korzystają z hossy

Prezesi spółek giełdowych w USA sprzedali we wrześniu akcje za 5,7 mld USD. Jeśli chodzi o ten miesiąc roku, był to najwyższy wynik w ciągu ostatniej dekady – wynika z badań TrimTabs Investment Research.
Foto: Bloomberg

Tendencja nie jest nowa, ponieważ już w sierpniu prezesi i inni przedstawiciele władz i nadzorów spółek sprzedawali swoje pakiety akcji w najszybszym tempie od 10 lat. Sprzedaż walorów na tak dużą skalę jest godna uwagi, ponieważ dzieje się to w czasie hossy, dzięki której indeksy takie jak S&P 500 czy DJIA są na historycznie wysokich poziomach.

Czy kierownictwo wysokiego szczebla w amerykańskich spółkach przeczuwa koniec historycznie długiej hossy? – Rozsądne jest, aby prezesi pozbywali się części akcji bez względu na to, jak bardzo je cenią. To niekoniecznie oznacza, że dostrzegają coś złego – komentuje Joe Saluzzi, z firmy maklerskiej Themis Trading.

Prezesi robią jednak dokładnie na odwrót niż same spółki, które skupują własne akcje na potęgę. Amerykańskie firmy zatwierdziły jak dotąd w 2018 r. plany wykupu akcji aż za 823,4 mld USD, co jest już rekordowym wynikiem. Samo Apple ogłosiło w ostatnim kwartale plany wykupu papierów za 100 mld USD. Strategia buybacku została uznana przez inwestorów za znak zaufania wśród szefów firm. Przedsiębiorstwa wykorzystują skup jako sposób na zwrot gotówki akcjonariuszom.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA