REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Argentyna: Rynek nadal chce krwi

Choć argentyńskie władze robią, co mogą, by zadowolić inwestorów i powstrzymać kryzys, peso argentyńskie bije kolejne rekordy słabości.

Mauricio Macri, prezydent Argentyny.

Foto: AFP

Jego kurs dochodził w piątek już do 40 za dolara. Od początku roku waluta Argentyny straciła na wartości ponad 50 proc. wobec amerykańskiej. Mimo podwyższenia głównej stopy procentowej do 60 proc. inflacja sięgnęła w sierpniu 34,4 proc. r./r. Z sondażu przeprowadzonego przez argentyński bank centralny wynika, że ekonomiści spodziewają się jej przyspieszenia do końca roku do 40 proc. i spadku PKB za cały 2018 r. o 2 proc. W styczniu prognozowali oni 3 proc. wzrostu PKB oraz inflację wynoszącą 19 proc.

Ekipa prezydenta Mauricio Macriego prowadzi rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym dotyczące wypłat środków z linii kredytowej wartej 50 mld USD i będącego ich warunkiem programu reform. Władze w Buenos Aires obiecują głębokie cięcia fiskalne mające prowadzić w przyszłym roku do zbilansowania budżetu. Spełnienie tych obietnic może jednak wepchnąć Argentynę głębiej w recesję i jest przy tym uzależnione od tego, czy da się powstrzymać załamanie peso.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA