REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Chińska bessa się pogłębia

Indeks Shanghai Composite znalazł się najniżej od jesieni 2014 r. MSCI China spadł od szczytu już o 25 proc., a Hang Seng znalazł się na terytorium bessy. Zakupy akcji przez tzw. drużynę narodową nie powstrzymały przeceny.
Foto: Bloomberg

Chiński indeks giełdowy Shanghai Composite zamknął się we wtorek ledwie 10 pkt wyżej od dołka ze stycznia 2016 r. Podczas wtorkowej sesji na chwilę ten dołek przebił i znalazł się najniżej od listopada 2014 r. (czyli momentu, w którym dopiero narastała bańka na chińskim rynku akcji, która pękła w 2015 r.). Od tegorocznego szczytu Shanghai Composite stracił już 26 proc., co plasuje go w gronie najgorszych indeksów giełdowych świata. Od szczytu z 2015 r. spadł o 48 proc.

Słabe wysiłki

Chiński rynek akcji próbuje ustabilizować tzw. drużyna narodowa, czyli grupa państwowych instytucji finansowych, które za namową regulatorów kupują akcje. Według wyliczeń analityków Goldman Sachs drużyna narodowa kupiła w drugim kwartale akcje z chińskich giełd (tzw. akcje A, czyli papiery dużych spółek) warte 116 mld juanów (62,8 mld zł) netto. Papiery te stanowiły jednak zaledwie 0,2 proc. kapitalizacji chińskiego rynku akcji, a w pierwszym kwartale drużyna narodowa sprzedała akcje warte łącznie 71 mld juanów netto, choć wówczas giełda również zniżkowała.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA