REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Najdłuższa korekta od globalnego kryzysu

Akcje z giełd wschodzących są wyprzedawane już dłużej niż podczas wstrząsów z 2011 i 2013 roku. Inwestorzy dostrzegają jednak, że niektóre kraje są mniej wrażliwe na turbulencje.
Foto: Bloomberg

Indeks rynków wschodzących MSCI Emerging Markets stracił od styczniowego szczytu już ponad 20 proc. Pod względem technicznym wszedł więc w bessę. Korekta na wschodzących rynkach akcji trwa już 222 dni, a na wschodzących rynkach walut 155 dni. Są więc one najdłuższe od 2009 r. W 2011 r., w okresie największego nasilenia kryzysu w strefie euro, przecena na wschodzących rynkach akcji trwała tylko 155 dni, a na rynkach walut 70 dni. W 2013 r. w okresie tzw. taper tantrum (obaw przed zacieśnianiem polityki pieniężnej przez amerykański Fed) akcje z rynków wschodzących wyprzedawano przez 172 dni, a waluty przez 111 dni. Choć w czwartek część wschodzących indeksów giełdowych i walut odzyskiwała straty, to jednak sytuacja na rynku była nadal bardzo nerwowa. Dawały o sobie znać m.in. obawy przed zaostrzeniem wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami.

Czytaj także: Rynki wschodzące silnie poturbowane

Lepsze traktowanie

O ile w czwartek po południu polski indeks WIG 20 lekko zyskiwał, to od styczniowego szczytu stracił 12,6 proc. Do bessy mu stosunkowo daleko, a od czerwcowego dołka odbił się o prawie 10 proc. Nie prezentuje się on również szczególnie źle w porównaniu z innymi indeksami z rynków wschodzących. Tracił, podobnie jak austriacki indeks ATX (spadł od szczytu o 11,1 proc.) czy węgierski BUX (zniżkował o 10,3 proc.). Co prawda czeski indeks PX stracił od szczytu tylko 6,5 proc., ale tamtejszy rynek jest o wiele mniejszy i mniej płynny od polskiego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA