REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Peso może jeszcze tracić

Zapowiedzi argentyńskiego prezydenta mówiące o większych cięciach fiskalnych, niż wcześniej zaplanowano, nie uspokoiły inwestorów. We wtorek za 1 dolara płacono 38 peso. Argentyńska waluta osłabła w ciągu 24 godzin o około 3 proc.
Foto: AFP

– Te działania doprowadzą do większej biedy – przyznał prezydent Macri. Jego rząd będzie dążył do zbilansowania budżetu w 2019 r. i wypracowania w nim nadwyżki pierwotnej (czyli nieobejmującej kosztów obsługi długu) wynoszącej 1 proc. PKB w 2020 r. Oznacza to, że program cięć fiskalnych zostanie przyspieszony. W ramach oszczędności zostanie zlikwidowanych większość ministerstw, podniesione zostaną podatki dla eksporterów i wprowadzona kontrola cen w przypadku podstawowych artykułów spożywczych.

Władze Argentyny rozmawiają z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie przyspieszenia wypłaty kolejnej transzy pomocy z linii kredytowej wartej 50 mld dolarów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że MFW niepokoi spadek argentyńskich rezerw walutowych. Zmniejszyły się one w sierpniu o 5,3 mld USD do 52,7 mld USD. Są one o 2,5 mld USD mniejsze, niż mówi cel wyznaczony przez MFW. Fundusz namawia więc Argentynę, by jej bank centralny... przestał bronić kursu waluty za pomocą interwencji na rynku. Peso straciło od początku roku 52 proc. wobec dolara i spełnienie wytycznych MFW mogłoby doprowadzić do jego jeszcze głębszej deprecjacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA