Lufthansa na minusie

Kryzys wywołany pandemią COVID 19 wpływa na wyniki finansowe Lufthansa Group także w drugim kwartale. Większość zysku Grupy wygenerowały Lufthansa Cargo oraz Lufthansa Technik.

Publikacja: 06.08.2020 12:38

Lufthansa na minusie

Foto: AFP

Załamanie popytu na podróże lotnicze z powodu pandemii Covid-19 doprowadziło do 80-proc spadku przychodów Lufthansa Group w drugim kwartale, do 1,9 mld euro (rok wcześniej: 9,6 mld euro). Większość przychodów (1,5 mld euro) została wygenerowana przez Lufthansa Cargo i Lufthansa Technik. Akcje lekko spadają na niemieckiej giełdzie po informacji o wynikach za II kwartał.

Skorygowany EBIT Grupy Lufthansa wyniósł -1,7 mld euro (rok ubiegły: 754 mln euro), pomimo znacznych redukcji kosztów. Koszty operacyjne zostały zmniejszone o 59 proc., głównie dzięki wprowadzeniu pracy krótkoterminowej dla dużej części pracowników, redukcji liczby pracowników o 8 300 (zwolnienia nie są już wykluczone również w Niemczech) i cięciu zbędnych wydatków. Jednak posunięcia te tylko częściowo były w stanie zrekompensować spadek sprzedaży. Skonsolidowany dochód netto Lufthansa Group za miesiące od kwietnia do czerwca wyniósł -1,5 mld euro (rok ubiegły: 226 mln euro).

Dział logistyki korzystał ze stabilnego popytu. Brak korzystania z pojemności ładunkowej samolotów pasażerskich doprowadził do znacznego wzrostu wydajności. Skorygowany EBIT Lufthansa Cargo wzrósł w ten sposób do 299 mln euro (rok ubiegły: minus 9 mln euro).

W całej pierwszej połowie 2020 roku przychody Lufthansa Group spadły o 52 procent do 8,3 mld euro (rok wcześniej: 17,4 mld euro). EBIT skorygowany wyniósł minus 2,9 mld euro (rok ubiegły: 418 mln euro), a EBIT minus 3,5 mld euro (rok ubiegły: 417 mln euro.

- Przeżywamy przełom w globalnym ruchu lotniczym. Nie spodziewamy się powrotu popytu do poziomu sprzed kryzysu przed 2024 r. Zwłaszcza na trasach długodystansowych nie nastąpi szybka poprawa. Skutkom pandemii koronawirusa udało nam się przeciwdziałać w pierwszej połowie roku poprzez ścisłe zarządzanie kosztami, a także przychodami Lufthansa Technik i Lufthansa Cargo. I czerpiemy korzyści z pierwszych oznak ożywienia na szlakach turystycznych, zwłaszcza w przypadku naszych ofert turystycznych marek Eurowings i Edelweiss. Niemniej jednak nie oszczędzi nam daleko idącej restrukturyzacji naszego biznesu – powiedział Carsten Spohr, prezes Lufthansy.

- Jesteśmy przekonani, że cała branża lotnicza musi dostosować się do nowej normy. Pandemia daje naszej branży wyjątkową okazję do ponownej kalibracji: zakwestionowania status quo i zamiast dążenia do „wzrostu za każdą cenę", tworzenia wartości w zrównoważony i odpowiedzialny sposób – ostrzegł szef niemieckiego przewoźnika.

Pomimo zwiększenia zdolności przewozowych Grupa Lufthansa spodziewa się również wyraźnie ujemnego skorygowanego EBIT w drugiej połowie 2020 r., a tym samym dalszego znaczącego spadku za cały rok. Odzwierciedla to oczekiwanie, że ważne trasy długodystansowe będą nadal obsługiwane tylko w bardzo ograniczonym zakresie ze względu na obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu.

Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media