REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Poszukiwanie Świętego Graala w polityce pieniężnej

Pozornie nieznaczne przeformułowanie celu inflacyinego przez EBC to przejaw szerszej dyskusji na temat tego, jak banki centralne powinny postępować w dobie niskiej inflacji i bliskich zera stóp procentowych.

Formalna zmiana interpretacji celu inflacyjnego przez EBC sprawi, że w instytucji tej utrwali się podejście do polityki pieniężnej ustępującego prezesa Mario Draghiego (z lewej). Na podobną zmianę może się wkrótce zdecydować Fed, którym kieruje Jerome Powell. Fot. bloomberg

Foto: Bloomberg

Cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego ma charakter symetryczny – oświadczyła w czwartkowym komunikacie Rada Prezesów tej instytucji. W ocenie części komentatorów to jedynie stwierdzenie faktu, usankcjonowanie praktyki EBC pod kierownictwem Mario Draghiego. Inni widzą w tym element polityki „forward guidance", czyli sterowania oczekiwaniami uczestników życia gospodarczego. Jeszcze inni mówią o historycznej zmianie celu EBC. Tej ostatniej interpretacji sprzyja fakt, że oświadczenie frankfurckiej instytucji wpisuje się w trwające na całym świecie poszukiwania właściwej roli dla banków centralnych.

Duch Draghiego pozostanie w EBC

Zgodnie z traktatem o funkcjonowaniu UE „głównym celem Europejskiego Systemu Banków Centralnych jest utrzymanie stabilności cen". Ustalenie, co ma to oznaczać w praktyce, leży w gestii Rady Prezesów EBC. W 2003 r. gremium to przyjęło, że będzie dążyło do utrzymania inflacji w średnim terminie poniżej, ale blisko, 2 proc. rocznie. Ta wykładnia sugerowała, że EBC z większą determinacją będzie dążył do stłumienia inflacji, gdy przebije ona ten poziom, niż do jej rozbudzenia, gdy będzie wyżej. Od globalnego kryzysu finansowego, gdy w Europie realnym zagrożeniem częściej była deflacja niż nadmierna inflacja, kładło się to cieniem na wiarygodności frankfurckiej instytucji. Nie tylko zdecydowanie później niż inne znaczące banki centralne zdecydowała się ona na zastosowanie niekonwencjonalnych instrumentów, ale też w 2011 r. – gdy na czele EBC stał Jean-Claude Trichet – dwukrotnie podwyższyła stopy procentowe w reakcji na przejściowy, jak się szybko okazało, wzrost inflacji powyżej 2 proc. – EBC ewidentnie ma problem z przywróceniem inflacji do właściwego poziomu. Nie sprzyja temu niejednoznaczny cel tej instytucji – powiedział niedawno agencji Bloomberga Steve Barrow, główny strateg walutowy Standard Banku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA