Gospodarka - Świat

Bank centralny osłabia juana i podsyca akcję kredytową

Chiński juan stał się najsłabszy wobec dolara od ponad roku. W czwartek za 1 USD płacono nawet 6,8 juana.
Foto: Bloomberg

Od kwietnia chińska waluta osłabła wobec amerykańskiej o prawie 8 proc., co zbiegło się z nasileniem sporu handlowego pomiędzy Pekinem i Waszyngtonem. W czwartek chińskie państwowe media donosiły, że banki w Państwie Środka są zachęcane przez Ludowy Bank Chin do zwiększania akcji pożyczkowej. Analitycy widzą w tych działaniach próbę złagodzenia negatywnych skutków wojny handlowej z USA.

– Duże chińskie banki dostają teraz pieniądze od banku centralnego i mówi się im, by wydawały więcej pożyczek i kupowały więcej obligacji korporacyjnych. Na rynku pożyczek parabankowych doszło wcześniej do ostrej zapaści. Miejscowe media donoszą, że chiński regulator bankowości i ubezpieczeń (CSRC) poprosił instytucje finansowe, by „uczciwie wdrożyły" plany mające pomóc zmniejszyć koszty finansowania małym spółkom (czyli tym, które zwykle mają niższe ratingi kredytowe) i stwierdził, że duże banki powinny „wskazywać drogę" – twierdzi Sue Trinh, analityczka z Royal Bank of Canada.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz