REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Świat ma dwie spółki warte po bilionie dolarów

W czwartek do elitarnego grona spółek wycenianych na bilion USD, w którym znajduje się Microsoft, dołączył po niemal rocznej nieobecności Amazon.
Foto: AFP

Spółka pod kierownictwem Jeffa Bezosa ostatni raz przekroczyła magiczną barierę we wrześniu 2018 r. Wówczas zarówno Amazon, jak i Apple były warte po ponad bilionie USD. Od tego czasu notowania Apple'a spadły.

Notowania gigantów technologicznych od początku roku znacznie wzrosły, pomimo obaw o możliwość większej regulacji w Stanach Zjednoczonych i na świecie, a także napięcia w handlu między Waszyngtonem a Pekinem. Microsoft – obecnie najcenniejsza spółka świata - wzrosła od początku roku o 37 proc. Inwestorzy optymistycznie patrzą na rozwój spółki, która coraz bardziej rozpycha się na rynku chmury. Cena akcji Amazona od stycznia wzrosła o ponad 33 proc. Notowania spółki aż do czwartku rosły siedem dni z rzędu. Akcjonariusze wyczekują tzw. Prime Day - corocznej akcji promocyjnej Amazona.

W 2019 r. notowania innych spółek z grupy FAANG również mocno zyskały. Akcje Facebooka zdrożały o 53 proc., Netflixa o 41 proc., Apple'a o 29 proc., a Alphabetu (Google) o 10,5 proc. Pięć najdroższych firm na amerykańskiej giełdzie ma obecnie łączną wartość rynkową 4,36 bln USD.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA