REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Zielone wyspy kryzysu wirusowego

Gujana i Wietnam mogą się w tym roku pozytywnie wyróżnić wynikami gospodarczymi. Wzrost PKB odnotuje też część krajów Afryki i Azji. Często będzie on jednak niewystarczający.

Wietnam świetnie poradził sobie z pandemią i doświadczy w tym roku wzrostu gospodarczego.

Foto: AFP

Prawdopodobnie jeszcze nigdy w historii świat tak szybko nie pogrążył się w tak głębokim kryzysie. Ekonomiści są zgodni, że tym razem straty gospodarcze będą większe niż podczas globalnego załamania z lat 2008–2009. O ile jeszcze w styczniu Bank Światowy spodziewał się wzrostu globalnego w PKB w 2020 r. o 2,5 proc., o tyle jego nowe prognozy mówią o spadku o 5,2 proc. Gospodarki rozwinięte mają się skurczyć o 7 proc., a wschodzące o 2,5 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy był nieco ostrożniejszy w swoich prognozach z kwietnia. Przewidywał wówczas spadek PKB świata w 2020 r. o 3 proc., gospodarek rozwiniętych o 6,1 proc., a wschodzących o 1 proc. W kryzysowym 2009 r. globalny PKB spadł natomiast o 0,1 proc., gospodarki rozwinięte skurczyły się o 3,3 proc., a wschodzące urosły o 2,8 proc. Oczywiście przy dużej niepewności dotyczącej tego, jak będzie rozwijała się pandemia koronawirusa i jak będą na nią reagować rządy oraz społeczeństwa, trudno jest snuć dokładne prognozy. Ale czy na tym recesyjnym morzu znajdą się w tym roku jakieś „zielone wyspy" wzrostu gospodarczego?

Wzrost, który nie wystarczy

Na mapie prognoz gospodarczych uwagę przyciąga Gujana. Jej PKB ma wzrosnąć w tym roku według MFW aż o 52,8 proc., a według Banku Światowego o 51,1 proc. Będzie to jedyne państwo półkuli zachodniej, które ma w tym roku odnotować wzrost gospodarczy. Dlaczego akurat ona? Tak silny, prognozowany wzrost PKB to głównie skutek odkrycia dużych złóż ropy, które zaczynają być eksploatowane. Niewiele zresztą potrzeba, by mocno powiększyć gospodarkę tego kraju. Nominalny PKB Gujany wynosił w zeszłym roku zaledwie 4,1 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA