Gospodarka - Świat

USA: Spółki w największej gospodarce świata sporo mówią o inflacji. Czy Fed w końcu podejmie działania?

Wzrost inflacji nie jest zjawiskiem lokalnym obserwowanym wyłącznie nad Wisłą. Wiele gospodarek notuje najwyższy od lat wzrost cen.
Foto: Adobestock

W Stanach Zjednoczonych inflacja konsumencka w kwietniu wzrosła do 4,2 proc. rok do roku. Tak szybko ceny nie rosły od września 2008 r. Tempo, w jakim rośnie inflacja, zaskoczyło wielu analityków, których średnia mówiła o wzroście o 3,6 proc.

Mocno nad tematem inflacji pochylają się spółki za oceanem. W każdym sezonie wyników na Wall Street firmy odnoszą się do czynników, które miały wpływ na ich wyniki i przychody lub mogą mieć wpływ w kolejnych kwartałach. Jak wynika z danych FactSetu, liczba spółek z indeksu S&P 500, które odnosiły się do tematu inflacji w wynikach za I kwartał, jest najwyższa od ponad dekady. Łącznie na inflację powołało się 175 spółek.

Czytaj także: Wzrost cen w gospodarce wpływa na spółki. Kto zyska w takim otoczeniu?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.