Gospodarka - Świat

Wojna ekonomiczna przeciwko ajatollahom

Strategia Trumpa przewiduje albo obalenie władz w Teheranie za pomocą presji gospodarczej, albo zawarcie z nimi lepszej umowy.

Irańczycy zareagowali na decyzję Trumpa w sprawie sankcji gniewem.

Foto: Archiwum

Wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz wznowienie sankcji na irańską gospodarkę zostały odebrane przez dużą część świata jako decyzje szkodliwe gospodarczo i politycznie. Oto bowiem pojawia się groźba wyłączenia z globalnego rynku sporej części irańskiej ropy. Uderza to w podaż surowca (i tak już znacząco ograniczoną z powodu kryzysu w Wenezueli i cięć w produkcji, których trzymają się państwa OPEC i Rosja), zwiększa ceny paliw, a przez to uderza rykoszetem w wiele gospodarek. Amerykanie deklarują zaś, że będą sankcje stosować bardzo rygorystycznie. Dotknięte nimi mogą zostać firmy z innych krajów, które będą prowadziły interesy z Iranem. W Brukseli już uznano to za uderzenie handlowe w europejskie koncerny, które przez ostatnich kilkanaście miesięcy wchodziły na irański rynek. Teraz będą musiały szukać „strategii wyjścia", gdyż ryzykują, że amerykańscy regulatorzy skutecznie odetną je od nowojorskiego rynku finansowego i wielkiego rynku zbytu w USA. Zagrożenie sankcjami powinny poważnie brać pod uwagę również chińskie spółki. Demonstracja w postaci odcięcia koncernu ZTE od dostaw amerykańskich podzespołów za naruszanie w przeszłości sankcji nałożonych na Iran powinna im dać dużo do myślenia. Nic dziwnego więc, że na administrację Trumpa wylała się rzeka krytyki w związku z decyzją podjętą w sprawie Iranu.

Z ciosu wymierzonego w Teheran cieszą się jedynie Izrael, Arabia Saudyjska i arabskie monarchie znad Zatoki Perskiej (poza Katarem skonfliktowanym z Saudami) – czyli główni regionalni wrogowie Iranu. Czyżby więc prezydent Trump wycofał się z umowy nuklearnej z Iranem po silnym lobbingu tych sojuszników? Czyżby zdecydowały saudyjskie pieniądze lub izraelskie podszepty? Czy też może Trump realizuje strategię mającą na celu ekonomiczne powalenie irańskiego reżimu na łopatki?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz