REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Czym Uber zachęci inwestorów?

Spółka oferująca aplikację do zamawiania przejazdów rozpocznie dziś serię prezentacji dla inwestorów, tzw. road show – donosi Reuters, powołując się na osoby związane ze sprawą.
Foto: AFP

Przedstawiciele Ubera będą podróżować po Stanach Zjednoczonych, a także zatrzymają się w Londynie, aby zachęcać inwestorów do wzięcia udziału w ofercie publicznej. Uber ujawni szczegółowe informacje dotyczące IPO, którego inwestorzy spodziewają się w pierwszej połowie maja. Spółka poda przedział cenowy od 44 do 50 USD za akcję, dzięki czemu pozyska od 8 do 9 mld USD nowego kapitału – podały źródła Reutersa. Będzie to oznaczać, że IPO Ubera stanie się największym od czasu debiutu chińskiego giganta handlu elektronicznego Alibaba Group Holding z 2014 r.

Pozwoli to Uberowi osiągnąć kapitalizację na poziomie 80–90 mld USD, znacznie poniżej poziomu 120 mld USD, który bankierzy z Wall Street zakładali rok temu. W ostatniej rundzie finansowania przeprowadzonej rok temu, Uber został wyceniony na 76 mld USD.

Obniżone oczekiwania co do kapitalizacji Ubera są bezpośrednim odzwierciedleniem słabego debiutu rywala – Lyfta, którego IPO odbyło się pod koniec marca. Od tego czasu notowania Lyfta spadły o ponad 28 proc., co wywołało niepokój wśród inwestorów.

Również w piątek Uber planuje przedstawić informacje dotyczące ostatniej rundy prywatnego finansowania. PayPal Holdings, firma zajmująca się płatnościami w Internecie, planuje zainwestować 500 mln USD w Ubera – wynika z raportu firmy Refinitiv. PayPal zainwestuje w Ubera poprzez równoległą ofertę prywatną po cenie akcji oferowanych w IPO.

Umowa obejmuje partnerstwo w celu rozszerzenia systemu PayPal jako opcji płatności dla przejazdów Ubera na większość z ponad 70 krajów, w których działa Uber. Ponadto Uber i PayPal będą współpracować w zakresie cyfrowych rozwiązań płatniczych, w tym rozbudowy cyfrowego portfela Ubera, tak aby klienci mogli używać go do płacenia z inne usługi oferowane przez firmę. Oprócz zamawiania przejazdów, klienci Ubera mogą również zamawiać jedzenie, wypożyczać rowery lub skutery.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA