REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Wyniki europejskich banków. Czego się spodziewać?

Od przyszłego tygodnia europejskie banki rozpoczną publikację wyników finansowych za I kwartał 2019 r. Inwestorzy obawiają się spadków zysków, które mogą spowodować dalsze wahania na rynku akcji. Czy jest się czego obawiać?
Foto: parkiet.com

Niektórzy analitycy obawiają się, że zyski europejskich pożyczkodawców mogą być niższe ze względu na ryzyko zewnętrze, takie jak słaby wzrost gospodarczy, zawirowania wokół brexitu czy łagodna polityka banków centralnych.

Europejskie banki cierpią z powodu słabych zysków osiąganych w ostatnich latach, wyjątkowo niskich stóp procentowych oraz ogromnych kar pieniężnych. Z drugiej strony ich amerykańscy konkurenci radzą sobie dobrze, szczególnie duże instytucje takie jak JP Morgan czy Citi, które posiadają silną odnogę detaliczną.

Jako pierwszy wynikami podzieli się Credit Suisse – w środę 24 kwietnia. Jak wynika z danych firmy Refinitiv, szwajcarski bank najprawdopodobniej miał 793,7 mln CHF zysku za I kwartał, w porównaniu z 694 mln CHF wypracowanych w analogicznym okresie rok wcześniej. W ubiegłym roku Credit Suisse zakończył rok ponad kreską po raz pierwszy od 2014 r. W 2018 r. zarobił 2,1 mld CHF, wobec 983 mln CHF straty w 2017 r.

25 kwietnia swój raport za I kwartał opublikuje UBS.  Analitycy z Refinitiv prognozują zysk na poziomie 856 mln CHF, wobec 1,5 mld CHF zarobionych w I kwartale 2018 r. Sergio Ermotti, prezes UBS, powiedział w zeszłym tygodniu, że pomimo zwyżek na światowych rynkach akcji przychody banku w I kwartale były jednymi z najgorszych w ostatnich latach.

Brytyjski pożyczkodawca Barclays również pokaże swoje wyniki 25 kwietnia. Zgodnie z danymi Refinitiv, bank osiągnął w I kwartale 875,6 mln GBP zysku, w porównaniu z 764 mln GBP straty w analogicznym okresie rok wcześniej.

26 kwietnia raport za I kwartał opublikuje Deutsche Bank. Według specjalistów z Refinitiv zysk netto się poprawi i znajdzie na poziomie 130,5 mln euro, wobec 120 mln euro rok wcześniej. Poprawa zysku jest ważna dla niemieckiego banku, który prowadzi rozmowy z na temat fuzji z Commerzbankiem.

Francuski kredytodawca BNP Paribas opublikuje dane za I kwartał 2 maja. Prognozy Refinitiv mówią, że bank osiągnął zysk na poziomie 1,8 mld euro w porównaniu z 1,5 mld euro w I kw. 2018 r. W ostatnim raporcie banku napisano, że otoczenie gospodarcze w Europie spowodowało wzrost liczby niespłacanych kredytów pomimo niskich stóp procentowych.

Inny francuski pożyczkodawca Societe Generale ma ogłosić wyniki 3 maja. Bank osiągnął zysk netto w wysokości 850 mln euro w I kwartale 2018 r., a raport za I kwartał 2019 r. może okazać się gorszy. Bank ogłosił w tym miesiącu, że ograniczy liczbę pracowników o 1600 osób, głównie w sektorze bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, w celu zwiększenia rentowności po zeszłorocznych słabych wynikach.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA