REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Uber chce pozyskać 10 mld USD dzięki IPO

Spółka z siedzibą z San Francisco, która oferuje aplikację do zamawiania przejazdów, zamierza wejść na giełdę i zebrać od inwestorów 10 mld USD. Prawdopodobnie będzie to największe IPO na giełdzie w Nowym Jorku w tym roku.
Foto: Bloomberg

Więcej szczegółów można się spodziewać w czwartek, kiedy Uber oficjalnie zarejestruje IPO w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Debiut planowany jest na pierwszą połowę maja.

Czytaj także: #WykresDnia: Debiut roku coraz bliżej

Specjaliści z branży twierdzili, że giełdowa kapitalizacja Ubera może sięgnąć nawet 120 mld USD. Obecnie jednak bardziej prawdopodobne jest, że amerykańska spółka osiągnie wycenę na poziomie 90–100 mld USD. Obniżono oczekiwania w związku z debiutem Lyfta – głównego konkurenta Ubera, który wszedł na giełdę Nasdaq pod koniec marca. Cena emisyjna akcji Lyfta wynosiła 72 USD, obecnie jednak akcje kosztują 67,44 USD. Spadek notowań może świadczyć o słabym popycie na walory spółek oferujących płatne przejazdy.

Niemniej jednak będzie to jedno z największych IPO w historii. Debiut Ubera będzie największym technologicznym IPO od 2014 r. kiedy na giełdzie w Nowym Jorku zadebiutował chiński holding Alibaba Group.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA