REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rafineriom brakuje miejsca na zapasy ropy

Cena ropy gatunku WTI spadła w poniedziałek nad ranem poniżej 20 USD za baryłkę. Później się odbiła do nieco ponad 20 USD. Ropa gatunku Brent staniała do 23 USD za baryłkę, najniższego poziomu od listopada 2002 r.
Foto: AFP

Sytuacja na rynku naftowym jest wciąż nerwowa. Za przeceną może przemawiać choćby to, że Arabia Saudyjska zaczęła mieć problemy ze znalezieniem odbiorców swojej ropy. W niektórych rafineriach, które ograniczyły produkcję, zaczyna bowiem brakować miejsca na składowanie surowca. Indyjskie rafinerie już wstrzymały import ropy.

– Niskie ceny ropy naftowej to coś, do czego powinniśmy się przyzwyczaić. Po podwójnym szoku popyt załamał się ze względu na walkę z pandemią. W 2020 r. po raz pierwszy od globalnego kryzysu finansowego świat zużyje mniej ropy niż rok wcześniej, a w tym samym czasie ostro rośnie wydobycie – twierdzi Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz TMS Brokers. Jego zdaniem w drugiej połowie roku cena baryłki ropy Brent może wynieść średnio 35 USD. W czarnym scenariuszu będzie jednak niższa niż 20 USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA