Gospodarka - Świat

PKB eurolandu. Handel i inwestycje windowały wzrost strefy euro

Większy eksport i ożywienie w inwestycjach w czwartym kwartale to główne czynniki przyspieszenia wzrostu gospodarczego strefy euro do poziomu najwyższego od 10 lat.
Foto: AFP

Nadwyżka w handlu zagranicznym zwiększyła wzrost produktu krajowego brutto o 0,4 pkt proc. w ostatnich trzech miesiącach minionego roku, a nakłady inwestycyjne dodały do tego 0,2 pkt proc. – poinformował urząd statystyczny Unii Europejskiej. W rezultacie gospodarka 19 krajów tworzących strefę euro zwiększyła się o 0,6 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem, tak jak wcześniej szacowano.

Eksport wzrósł w IV kw o 1,9 proc., a inwestycje o 0,9 proc. po spadku w poprzednich trzech miesiącach – podał Eurostat. Wydatki gospodarstw domowych i rządowe zwiększyły wzrost PKB po 0,1 pkt proc. W całym 2017 r. gospodarka strefy euro zwiększyła się o 2,3 proc.

Te dane potwierdzają szeroką bazę rozwoju gospodarczego strefy euro, ale najnowsze raporty wskazują na złagodzenie rozpędu. Zaufanie przedsiębiorców i inwestorów spadło po tym jak zapowiedź Donalda Trumpa podniesienia ceł importowych oznacza zapowiedź wojny handlowej, a silne poparcie wyborców dla partii antyestabliszmentowych we Włoszech zagraża jednej z największych europejskich gospodarek.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły