Gospodarka - Świat

The Guardian: Popyt na Picassa

Londyńska firma doradztwa artystycznego wydała 113 mln funtów na zakup na dwóch aukcjach 13 dzieł Pablo Picassa dla anonimowych bogatych klientów.
Foto: AFP

 

Harry Smith, prezes i dyrektor wykonawczy firmy doradztwa artystycznego Gurr Johns, na aukcji w Sotheby's nabył cztery dzieła Picassa, w tym namalowany w 1937 r. portret kochanki artysty Marie-Therese Walter, za który zapłacił 49,8 mln funtów. Dzień wcześniej na aukcji w domu Christie's kupił dziewięć prac hiszpańskiego mistrza, wszystkie tam wystawione. W sumie wydał w jednym tygodniu 113 mln funtów na obrazy Picassa. Portret „Femme au Béret et à la Robe Quadrillée" (1937) był dwukrotnie publicznie prezentowany w Sotheby's na New Bond Street.

Dbając o azjatyckich kolekcjonerów, Sotheby's pokazał najpierw prace w Hongkongu (30 stycznia –2 lutego), następnie w Tajpej (6–7 lutego), jest to wyraźny znak znaczenia kupujących z Azji.

Londyńskie aukcje impresjonistów odbywały się zwykle pod koniec stycznia lub na początku lutego, ale zostały przeniesione o miesiąc, aby uniknąć zbieżności z chińskim Nowym Rokiem.


Wideo komentarz