Gospodarka - Świat

Liban i Argentyna, czyli równoległe kryzysy dłużne

Rynki szykują się na kolejną restrukturyzację argentyńskiego długu i na libańskie bankructwo.
Foto: AFP

Rentowność libańskich euroobligacji zapadających 9 marca 2020 r. przekroczyła 1200 proc. W piątek rząd nie był jeszcze pewny, czy spłaci te papiery. Do Bejrutu przybyła w czwartek misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którą rząd Hassana Diaba poprosił o „techniczną pomoc". Koszt CDS (instrumentów ubezpieczających przed niewypłacalnością dłużnika) dla libańskich obligacji pięcioletnich sięgał w piątek aż 17,7 tys. pb. Z reguły im jest on wyższy, tym większe ryzyko niewypłacalności danego kraju, a w przypadku Libanu stał się najwyższy na świecie. Drugie miejsce zajmuje Argentyna, gdzie wynosił on w piątek blisko 4,3 tys. pb. Również ten kraj znalazł się na krawędzi bankructwa (trzeciego w ciągu ostatnich 20 lat).

Groźba implozji

Dług publiczny Libanu sięgał w 2019 r. 155 proc. PKB. W ostatnich latach szybko rósł m.in. dlatego, że gospodarka została osłabiona w wyniku skutków wojny domowej w sąsiedniej Syrii (z którą Liban ma jedyną otwartą granicę lądową). Kraj znajduje się w o tyle trudnej sytuacji, o ile kryzys zadłużeniowy nałożył się tam na kryzys polityczny. Po tym, jak w październiku 2019 r. rząd zapowiedział wzrost podatków (m.in. wprowadzenie podatku od połączeń przez komunikatory internetowe), przez kraj przetoczyła się fala wielkich demonstracji przeciwko niemal całej lokalnej klasie politycznej. Rząd Saada Harrirego upadł, a dopiero pod koniec stycznia udało się stworzyć nowy gabinet, kierowany przez premiera Diaba. W międzyczasie na libańskim rynku pojawił się niedobór dolarów – wykorzystywanych tam jako równoległa waluta. Oficjalny kurs wynosi 1510 funtów libańskich za 1 dolara, ale „nieoficjalnie" płaci się blisko 2,5 tys. funtów. Bank centralny ograniczył transfery zagraniczne.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.