REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Wielka Brytania. Cięcia podatków i ceł po twardym brexicie?

Grupa wysokiej rangi urzędników rządu brytyjskiego pracuje nad planem stymulacji gospodarczej, który miałby zostać wdrożony na wypadek tzw. twardego brexitu. Plan ten nazywany jest „Project After" („Projekt Po") i przewiduje m.in. obniżki podatków i ceł – donosi „Financial Times".
Foto: AFP

Za opracowanie tego planu odpowiada Mark Sedwill, sekretarz gabinetu (czyli zwierzchnik służby cywilnej i zarazem doradca rządu). Pomaga mu w tym grupa urzędników z kilku ministerstw, sprawa zaś jest koordynowana również z Bankiem Anglii.

Przygotowania do stworzenia pakietu mającego stymulować brytyjską gospodarkę i zwiększyć konkurencyjność rozpoczęły się już po brexitowym referendum z czerwca 2016 r. Początkowo prowadził je Departament Handlu Międzynarodowego. Później jednak prace nad tym projektem zostały mocno rozszerzone, gdyż negocjacje z UE przyniosły rozczarowujące rezultaty. Planiści z brytyjskiego rządu nie koncentrują się wyłącznie na scenariuszu mówiącym, że dojdzie do twardego brexitu. Przyglądają się również bardziej łagodnym wariantom. Rozważane są m.in. różne działania mające prowadzić do zmniejszenia regulacji w brytyjskiej gospodarce, tak, by była ona atrakcyjniejsza dla inwestorów od gospodarek wielu państw UE. – Jeśli mamy być drugim Singapurem, powinniśmy to zrobić – stwierdził jeden z urzędników biorących udział w przygotowaniach.

Działania podejmowane w ramach „Project After" były już wielokrotnie poruszane na posiedzeniach rządu Theresy May, ale opinii publicznej nie przedstawiono rezultatów tych prac. Rząd na razie zapewnia, że będzie starał się renegocjować z Brukselą umowę o wyjściu z UE i że nie będzie dążył do twardego brexitu. Przedstawiciele rządu zapewniają też, że brytyjska gospodarka jest silna i nie potrzebuje obecnie stymulacji. – Nasze fundamenty gospodarcze są bardzo silne. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Nasz eksport jest rekordowo duży. Np. ostatnio prześcignęliśmy Niemcy jako największy eksporter do Hongkongu. To gospodarka, która jest w dobrym zdrowiu – powiedział dziennikowi „The Telegraph" Liam Fox, minister ds. handlu międzynarodowego.

Przygotowania podejmowane w ramach „Project After" pokazują jednak, że tzw. twardy brexit nie musi oznaczać katastrofy. Cła do Wielkiej Brytanii mogą zostać nawet obniżone, a rząd będzie starał się zapewnić dobre warunki inwestorom zagranicznym.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA