Gospodarka - Świat

Złe zakłady wstrząsnęły rynkami

Rynkowy guru Jim Cramer uważa, że to spekulacja instrumentami powiązanymi z „indeksem strachu” VIX wywołała ostrą korektę na światowych parkietach. Korekta ta pogłębiała się na wielu rynkach w końcówce tygodnia.
Foto: AFP
Foto: PARKIET

To był najgorszy od września 2011 r. tydzień dla światowych giełd. Bardzo nerwowa atmosfera na parkietach utrzymywała się do samego końca. Po ostrej wyprzedaży z czwartku (Dow Jones stracił wówczas aż 4,2 proc.) piątkowa sesja zaczęła się od silnej wyprzedaży w Azji. Chiński Shanghai Composite stracił 4,1 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, spadł o 3,1 proc. Większość europejskich indeksów giełdowych umiarkowanie traciła, a sesja w USA zaczęła się od zwyżek. Nie zmienia to jednak faktu, że indeks S&P 500 spadł już o ponad 10 proc. od tegorocznego szczytu (podobnie jak niemiecki DAX, japoński Nikkei 225 czy chiński Shanghai Composite), a to oznacza pod względem technicznym korektę.

Toksyczne instrumenty

Część ekspertów widzi związek pomiędzy ostrą korektą na amerykańskich i światowych giełdach a instrumentami finansowymi opartymi na indeksie VIX. VIX, zwany „indeksem strachu" odzwierciedla oczekiwaną zmienność na rynku akcji. Przez większą część 2017 r. i w styczniu 2018 r. znajdował się on na bardzo niskich poziomach pod względem historycznym. W poniedziałek nagle skoczył jednak do 50 pkt, czyli najwyższego poziomu od sierpnia 2011 r. W ślad za tym ruchem bardzo ostro – po 80-90 proc. – traciły instrumenty finansowe oparte na indeksie VIX (instrumenty typu ETN, podobne do ETF, ale pod względem technicznym klasyfikowane jako... obligacje). Instrumenty te dawały wcześniej inwestorom możliwość zarobku na niskiej zmienności i spadającym indeksie VIX.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.