Nietypowe ożywienie w inwestycjach

Ogólnoświatowa wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) podskoczyła w 2021 r. o 77 proc., najbardziej od co najmniej 50 lat. Struktura inwestycji była jednak nietypowa: nowych projektów, realizowanych od zera, wciąż było niewiele. Duży ruch panował w dziedzinie transgranicznych fuzji i przejęć.

Publikacja: 20.01.2022 14:14

Nietypowe ożywienie w inwestycjach

Foto: AdobeStock

Jak wynika z opublikowanego w środę raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), ogólnoświatowa wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wzrosła ubiegłym roku do 1,65 bln USD z około 0,93 bln USD w 2020 r. Dzięki temu przebiła poziom z 2019 r., sprzed pandemicznego załamania (1,53 bln USD) ale pozostała sporo niższa niż w rekordowych pod tym względem latach 2015-2016.

Po załamaniu w 2020 r., które okazało się nawet głębsze niż w trakcie globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009, odbicie nie wartości inwestycji nie jest niespodzianką. Tym bardziej, że wyrażone jest w cenach bieżących, a 2021 r. przyniósł gwałtowny wzrost cen kosztów realizacji inwestycji, m.in. w związku ze skokiem notowań surowców. UNCTAD zwraca jednak uwagę na to, że ożywienie w inwestycjach nie było prostym odwróceniem zapaści z poprzedniego roku.

- Ożywienie w napływie inwestycji do krajów rozwijających się jest obiecujące, ale stagnacja inwestycji w najsłabiej rozwiniętych krajach w sektorach kluczowych dla ich zdolności produkcyjnych, a także sektorach związanych z realizacją Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), to poważny powód do niepokoju – powiedziała Rebeca Grynspan, sekretarz generalny UNCTAD.

Z danych tej organizacji wynika, że odbicie w zakresie BIZ w największym stopniu dotyczyło gospodarek rozwiniętych. W tej grupie krajów wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych podskoczyła o niemal 200 proc., do 777 mld USD. Tymczasem w krajach rozwijających się strumień transgranicznych inwestycji zwiększył się tylko o 30 proc., do 870 mld USD, a w krajach najsłabiej rozwiniętych o ledwie 19 proc., do 28 mld USD.

Na domiar złego, odbicie inwestycji bezpośrednich to przede wszystkim efekt większego ruchu w dziedzinie fuzji i przejęć oraz transakcji wewnętrznych międzynarodowych koncernów. Wartość ogłoszonych BIZ typu greenfield – czyli realizowanych od zera, na przysłowiowym ściernisku – zwiększyła się w 2021 r. o zaledwie 7 proc. W przemyśle wartość takich inwestycji jest ciągle o 30 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii.

Boom w dziedzinie fuzji i przejęć, który można wiązać ze spadkiem wycen część spółek w 2020 r. i jednocześnie dużą dostępnością taniego kapitału, był szczególnie widoczny w USA. Tam wzrost BIZ o 114 proc. w całości wynikał z transgranicznych transakcji tego typu. Z kolei w Europie kilkunastokrotny wzrost wartości BIZ napędzały niemal wyłącznie transakcje wewnętrzne międzynarodowych koncernów (transfery zysków itp.).

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi