Gospodarka - Świat

Chiny. Supermocarstwo znów się rozpędza

Po raz pierwszy od 2010 r. Państwo Środka doświadczyło przyspieszenia rocznego wzrostu PKB.
Foto: 123rf

Chiński PKB wzrósł w czwartym kwartale o 6,8 proc., czyli nieco więcej, niż się spodziewano. Dobre okazały się również dane za cały 2017 r. PKB zwiększył się wówczas o 6,9 proc., po tym jak w 2016 r. wzrósł o 6,7 proc. Oficjalny rządowy cel mówił, że będzie on wynosił ok. 6,5 proc. Okazało się jednak, że po raz pierwszy od 2010 r. doszło do przyspieszenia całorocznego wzrostu gospodarczego.

Silniki wzrostu

Chiny były w 2017 r. ogólnie w lepszej kondycji gospodarczej, niż spodziewało się wielu ekonomistów. – Gospodarka idzie do przodu z imponującą szybkością i łatwo radzi sobie z czynnikami, które mogłyby ją spowolnić. Jeśli utrzyma szybkość, następnym przystankiem będzie wyższa inflacja – twierdzi Frederic Neumann, analityk HSBC.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz