REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Niemcy. Wzrost mocno zwolnił

PKB Niemiec wzrósł w 2019 r. tylko o 0,6 proc. – mówią dane niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel musi mierzyć się ze spowolnieniem gospodarczym.

Foto: geert vanden wijngaert\bloomberg

Wzrost zwolnił więc z 1,5 proc. w 2018 r. i z 2,5 proc. w 2017 r. Dane te były jednak zbieżne z prognozami analityków. Statystyk za czwarty kwartał 2019 r. jeszcze nie opublikowano, ale dane za cały rok sugerują, że wzrost PKB mógł wówczas wynieść 0,1–0,2 proc. kw./kw., po tym jak w trzecim sięgnął 0,1 proc.

Za spowolnienie w gospodarce naszego największego partnera handlowego odpowiada przede wszystkim pogorszenie sytuacji w handlu zagranicznym (z powodu wojen handlowych i spowolnienia gospodarczego w Chinach) oraz w przemyśle. Wzrost gospodarczy był podtrzymywany w 2019 r. głównie przez konsumpcję prywatną i wydatki publiczne. Analitycy spodziewają się, że rząd Angeli Merkel wciąż będzie ostrożny, jeśli chodzi o fiskalną stymulację gospodarki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA