REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Financial Times: Rekordowy dług

Przedsiębiorstwa na całym świecie, wykorzystując niskie koszty kredytu, sprzedały w minionym roku rekordowo dużo obligacji, co zwiększyło obawy decydentów o szybko rosnący poziom zadłużenia.
Foto: AFP

W 2019 r. spółki sprzedały obligacje za nieco ponad 2,5 bln USD, bijąc tym samym poprzedni rekord pochodzący z 2017 r. Emisji papierów dłużnych sprzyjały decyzje banków centralnych, które obniżały stopy procentowe, co redukowało koszty pożyczania pieniędzy dla wszystkich rodzajów korporacji. Rezerwa Federalna obniżyła stopy w ciągu roku o w sumie 0,75 punktów procentowych, niwelując większość podwyżki o 1 pkt dokonanej przez amerykański bank centralny w 2018 r. Stopy obniżył też Europejski Bank Centralny i ponownie zobowiązał się do skupowania obligacji, by wspomóc wzrost gospodarczy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA