REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Spadek produkcji w strefie euro

Produkcja przemysłowa w strefie euro spada w listopadzie najbardziej od prawie trzech lat. To zwiększa obawy, że gospodarka tego regionu nie prędko wróci na ściekę stabilnego wzrostu trwającym od pół roku spowolnieniu.
Foto: 123rf

Produkcja spadła w listopadzie o 1,7 proc., bardziej niż prognozowali ekonomiści. Przyczyny tego pogorszenia koniunktury maja zarówno tymczasowy charakter – na przykład susza minionej jesieni, jak i strukturalne – mniejszy globalny popyt.

Najbardziej – o 2,3 proc. – spadła produkcja dóbr inwestycyjnych, ale mniejsza była we wszystkich grupach asortymentowych. Największy spadek produkcji odnotowano w Irlandii.

Dane te pojawiły się powstrzymaniu przez Europejski Bank Centralny programu stymulującego gospodarkę strefy euro po skupowaniu przez EBC przez prawie cztery lata obligacji. Francois Villeroy de Galhau z Rady Zarządzającej EBC powiedział, że jej członkowie do wiosny wstrzymają się z podejmowaniem nowych decyzji w polityce pieniężnej wobec słabej obecnie koniunktury i marnych prognoz międzynarodowych.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA