REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Trump skłania się do zawarcia porozumienia z Chińczykami

Niedawna przecena na giełdach sprawiła, że zwolennicy twardego kursu wobec Pekinu nie mogą już wykorzystywać argumentu, że wojna handlowa ma ograniczony wpływ na Amerykę.
Foto: Adobestock

Prezydent USA Donald Trump chętnie zawarłby umowę handlową z Chinami, by w ten sposób wesprzeć amerykański rynek akcji – donosi agencja Bloomberga, powołując się na oficjeli z Białego Domu. Nadzieje na zakończenie amerykańsko-chińskiej wojny handlowej przyczyniły się w środę do umiarkowanych zwyżek na światowych giełdach. Chiński indeks Shanghai Composite zyskał 0,7 proc., niemiecki DAX rósł po południu o 1,2 proc. Amerykański Dow Jones Industrial zyskiwał na początku sesji o 0,4 proc.

Przedłużone negocjacje

W środę zakończyła się w Pekinie runda negocjacji handlowych między rządami USA i Chin. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu" nie ujawniono jeszcze, co w ich trakcie osiągnięto, ale pojawiły się przecieki o zbliżeniu stanowisk obu krajów. Może o tym świadczyć to, że rozmowy trwały trzy dni zamiast zapowiadanych dwóch. Choć miały one być prowadzone na poziomie wiceministrów, to niespodziewanie pojawił się na nich również chiński wicepremier Liu He. Lu Kang, rzecznik chińskiego MSZ, zadeklarował, że to, iż trwały one dłużej, niż planowano, świadczy o tym, że obie strony poważnie dążą do zawarcia porozumienia. Trump stwierdził na Twitterze, że „negocjacje idą bardzo dobrze". Zrobił to jeszcze przed ich zakończeniem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA