REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Banki centralne znów mogą okazać łaskę inwestorom

Jeśli Fed na nowo przemyśli redukcję sumy bilansowej, to zniknie jeden z głównych czynników ryzyka dla rynków. Dobrze przyjęte zostałoby też dalsze luzowanie w Państwie Środka.

Prezes Fedu Jerome Powell jak dotąd trzymał się kursu przewidującego redukcję sumy bilansowej. Zacieśnianie polityki wywoływało coraz większe obawy inwestorów.

Foto: Bloomberg

Japoński indeks Nikkei 225 zyskał w poniedziałek 2,4 proc. Większość europejskich indeksów giełdowych umiarkowanie rosła w ciągu dnia, ale sesja w USA zaczęła się dosyć niemrawo. Dow Jones Industrial zyskiwał na jej początku 0,1 proc., po tym jak w piątek zamknął się 3,1 proc. na plusie. Do poprawy nastrojów przyczyniło się rozpoczęcie oficjalnych amerykańsko-chińskich rozmów mogących zakończyć wojnę handlową. Inwestorów cieszyły również sygnały mówiące, że amerykański Fed może prowadzić bardziej łagodną politykę, a Chiny znów sięgają po stymulowanie gospodarki.

Wycofując się z błędu

– Jesteśmy zawsze przygotowani, by zmienić nasze podejście do polityki pieniężnej i zmienić je znacząco, jeśli to będzie potrzebne – stwierdził w piątek Jerome Powell, prezes Fedu. Z jego sugestii wynika, że Fed nie zawahałby się wstrzymać w razie potrzeby redukcji swojego bilansu. To deklaracja, na którą czekali inwestorzy. Fed obecnie zmniejsza swoją sumę bilansową o 50 mld USD miesięcznie, a proces ten jest eksperymentem bez precedensu, nazywanym ilościowym zacieśnianiem polityki pieniężnej. O ile ilościowe jej luzowanie wspierało giełdy, tak ilościowe zacieśnianie może negatywnie wpływać na płynność na rynkach. Robert Kaplan, szef oddziału Fedu w Dallas, stwierdził w zeszłym tygodniu, że Rezerwa Federalna bardzo uważnie przygląda się skutkom redukcji sumy bilansowej. Dobrym sygnałem były również nadspodziewanie dobre dane z amerykańskiego rynku pracy w grudniu. Pokazały one, że gospodarka USA jeszcze sobie dobrze radzi pomimo zacieśniania polityki pieniężnej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA