Gospodarka - Świat

Nierówny początek roku na giełdach

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał w trakcie wtorkowej sesji 2 proc. i sięgnął najwyższego poziomu od dziesięciu lat.
Foto: AFP

Pierwsza w 2018 r. sesja na większości azjatyckich giełd upłynęła w optymistycznych nastrojach. W Europie było wyraźnie gorzej. Wiele indeksów balansowało między niewielkimi spadkami a lekkimi zwyżkami. Niemiecki DAX otworzył się na minusie, a później tracił nawet 1,3 proc. Londyński FTSE 100 spadał o około 0,5 proc. Przecena na europejskich giełdach była jednym ze skutków umacniania się euro i funta do dolara. Za 1 euro płacono w ciągu dnia nawet 1,207 USD, czyli najwięcej od trzech lat. Sesja na nowojorskiej giełdzie zaczęła się od zwyżek. Dow Jones Industrial zyskiwał późnym popołudniem 0,5 proc.

– Dolar traci od połowy grudnia, a traderzy zastanawiają się, jak duży będzie wpływ reform podatkowych w USA na gospodarkę. Funt brytyjski sięgnął najwyższego od września poziomu wobec dolara. Europejskie giełdy kiepsko rozpoczęły jednak 2018 rok. FTSE 100 pociągnęły w dół spółki z sektora górniczego, choć przecież napłynęły dobre dane gospodarcze z Chin – twierdzi David Madden, analityk CMC Markets.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz