REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Pinterest i Zoom: udane IPO technologicznych jednorożców

Dziś na giełdach w Nowym Jorku zadebiutowały dwie technologiczne spółki, Pinterest i Zoom, określane jako jednorożce (kapitalizacja powyżej 1 mld USD). Godzinę po rozpoczęciu sesji papiery Pinteresta drożały o około 30 proc., a Zooma o 72 proc.
Foto: AFP

Pinterest to portal społecznościowy, który pozwala użytkownikom na publikowanie zdjęć i ich tematyczne segregowanie. Debiut spółki cieszył się dużym powodzeniem wśród inwestorów. Początkowo Pinterest zamierzał sprzedać akcje w przedziale cenowym 15-17 USD, jednak w związku z dużym zainteresowaniem sprzedano akcje po 19 USD. W efekcie spółka pozyskała 1,4 mld USD dzięki IPO i osiągnęła wycenę na poziomie 12,7 mld USD. Firma wygenerowała ponad 750 mln USD przychodów w 2018 r., co stanowi wzrost o 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Strata netto wyniosła jednak 63 mln USD.

Podobnym zainteresowaniem cieszyło się IPO Zooma, dostawcy oprogramowania do wideokonferencji. Spółka planowała początkowo sprzedać akcje w przedziale 28–32 USD za walor, później podniesiono przedział do 33-35 USD. Popyt był jednak tak duży, że akcje ostateczne sprzedawano za 36 USD. Na otwarciu sesji papiery kosztowały zaś aż 65 USD. Dzięki ofercie Zoom pozyskał od inwestorów 751 mln USD i osiągnął wycenę na poziomie 9,2 mln USD. W zeszłym roku spółka znacząco poprawiła wyniki finansowe. Przychody za 2018 r. były na poziomie 330,5 mln USD, co oznacza poprawę o 118 proc. rok do roku.

Silny popyt na technologiczne spółki może świadczyć o poprawie nastrojów wśród inwestorów. Notowania Lyfta, który zadebiutował na giełdzie w Nowym Jorku pod koniec marca, spadły od dnia IPO o 26 proc. Wzbudziło to obawy, że inwestorzy nie są skorzy do inwestycji w debiutujące spółki technologiczne. Niezbyt udane IPO Lyfta spowodowało, że jego największy konkurent Uber celuje obecnie w osiągniecie kapitalizacji rzędu 100 mld USD, wobec wcześniejszych spekulacji o 120 mld USD. Według nieoficjalnych informacji Uber planuje zadebiutować na giełdzie w Nowym Jorku w pierwszej połowie maja.

Pinterest to obecnie drugie pod względem wielkości IPO w USA w tym roku. Większą wycenę osiągnął tylko wspomniany wcześniej Lyft (24 mld USD).

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA