REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

W interesie Polski leży szybkie przyjęcie euro

Polityczne i gospodarcze koszty pozostawania Polski poza unią walutową systematycznie rosną – twierdzi zespół ekspertów pod kierownictwem Witolda Orłowskiego.
Foto: Adobestock

Polskie społeczeństwo jest prounijne, ale jednocześnie przeciwne wprowadzeniu u nas euro. Obecnie te dwa poglądy można godzić, ale nie jest jasne, czy tak będzie zawsze – powiedział we wtorek prof. Witold Orłowski podczas prezentacji raportu Fundacji Schumana „Co dalej z euro? Trzy scenariusze dla Polski".

Foto: GG Parkiet

Autorzy raportu, których prace koordynował Orłowski, oceniają, że strefa euro będzie osią dalszej integracji politycznej i gospodarczej Europy. – Euro nie jest już jedynie walutą. To jest kompleksowy projekt integracyjny. Po 2010 r. unia walutowa została obudowana dodatkowymi instytucjami, takimi jak Europejski Mechanizm Stabilizacji, unia bankowa itp. Wybór między euro a własną walutą to jest dziś decyzja polityczna, czy chcemy uczestniczyć w tak rozumianej integracji – tłumaczył jeden z autorów, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula Bartłomiej Nowak. W tej sytuacji „stosowana dotychczas przez Polskę polityka »trzymania nogi w drzwiach«, tzn. niewchodzenia do strefy euro przy jednoczesnym zachowaniu wpływu na najistotniejsze procesy decyzyjne, straci całkowicie skuteczność" – czytamy w raporcie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA