W interesie Polski leży szybkie przyjęcie euro

Polityczne i gospodarcze koszty pozostawania Polski poza unią walutową systematycznie rosną – twierdzi zespół ekspertów pod kierownictwem Witolda Orłowskiego.

Publikacja: 06.12.2017 05:00

W interesie Polski leży szybkie przyjęcie euro

Foto: Adobestock

Polskie społeczeństwo jest prounijne, ale jednocześnie przeciwne wprowadzeniu u nas euro. Obecnie te dwa poglądy można godzić, ale nie jest jasne, czy tak będzie zawsze – powiedział we wtorek prof. Witold Orłowski podczas prezentacji raportu Fundacji Schumana „Co dalej z euro? Trzy scenariusze dla Polski".

Autorzy raportu, których prace koordynował Orłowski, oceniają, że strefa euro będzie osią dalszej integracji politycznej i gospodarczej Europy. – Euro nie jest już jedynie walutą. To jest kompleksowy projekt integracyjny. Po 2010 r. unia walutowa została obudowana dodatkowymi instytucjami, takimi jak Europejski Mechanizm Stabilizacji, unia bankowa itp. Wybór między euro a własną walutą to jest dziś decyzja polityczna, czy chcemy uczestniczyć w tak rozumianej integracji – tłumaczył jeden z autorów, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula Bartłomiej Nowak. W tej sytuacji „stosowana dotychczas przez Polskę polityka »trzymania nogi w drzwiach«, tzn. niewchodzenia do strefy euro przy jednoczesnym zachowaniu wpływu na najistotniejsze procesy decyzyjne, straci całkowicie skuteczność" – czytamy w raporcie.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę