Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers

W ogólnym ujęciu zmienność pozostaje niska przy ograniczonym zaangażowaniu inwestorów w handel. Wyniki wyborów samorządowych nic w tej kwestii nie zmieniają. Wygrana PiS jest zgodna z oczekiwaniami, choć wynik jest gorszy od wskazań sondażowych i wyborach parlamentarnych sprzed trzech lat. Długofalowym skutkiem wyborów jest mobilizacja rządu przed przyszłorocznymi wyborami, co może oznaczać wzmocnienie programów społecznych i innych wydatków fiskalnych. Podnosi to ryzyko rozdmuchania deficytu szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że szczyt cyklu koniunkturalnego jest już za nami. Potencjalne działania rządu mogą negatywnie odbić się na ocenie złotego przez inwestorów, ale na razie to nie jest jeszcze czas na dyskontowanie takich czynników ryzyka.

Centrum Analiz PKO BP

Według wyników sondażowych w wyborach samorządowych najwięcej głosów do sejmików wojewódzkich zdobył PiS (32,3%), wobec 24,7% dla koalicji obywatelskiej i 16,6% dla PSL. W naszej ocenie wynik wyborów samorządowych ma ograniczony wpływ na gospodarkę w krótkim terminie. Wydatki samorządów to w dużej mierze wydatki majątkowe, które planuje się z dużym wyprzedzeniem, a ewentualne zmiany władz na szczeblu lokalnym nie powinny mieć na nie wpływu.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na PLN jak i na wycenie eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2949 PLN za euro, 3,7309 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7424 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8739 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,278% w przypadku obligacji 10-letnich. Warto wspomnieć o dynamicznych zwyżkach indeksów akcyjnych w Azji (SSE Comp + 4,17%, B-shares 4,4%) na bazie oczekiwań, iż Pekin podejmie dalsze stymulacje fiskalno-monetarne po niedawnych decyzjach po odczycie słabszego wskazania PKB za III kw. Lokalnie w kraju odbyły się wybory samorządowe - wedle IPSOS PiS uzyskał 32,3%, KO - 24,7%, a PSL ok. 16,6%. Teoretycznie więc wygrało ugrupowanie rządzące, w praktyce jednak w większości sejmik możemy się jednak spodziewać zawiązania koalicji KO+PSL. Trudno jednak mówić oraz prognozować jakikolwiek wpływ tych wydarzeń na PLN. Złoty od miesięcy „przywiązany"jest do nastrojów wokół walut EM oraz zachowania EUR/USD, spychając wydarzenia lokalne na drugi plan.