REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Prąd pobudzi inflację

Gospodarstwa domowe odczują wzrost cen energii na rynku hurtowym, nawet jeśli Urząd Regulacji Energetyki nie pozwoli producentom podnieść cen dla tej grupy klientów.
Foto: Adobestock

Przedsiębiorstwa będą bowiem starały się przerzucać rosnące koszty prądu na konsumentów, co podbije inflację. Wzrost cen usług może przy tym przyspieszyć bardziej niż wzrost cen towarów.

Jak silny będzie ten efekt? Z wyliczeń ekonomistów Credit Agricole Bank Polska wynika, że w 2019 r. wzrost cen energii dla przedsiębiorstw podwyższy inflację konsumencką o 0,3–0,4 pkt proc. To może oznaczać, że w trakcie przyszłego roku inflacja znajdzie się wyraźnie powyżej celu NBP (2,5 proc.). Dotąd bowiem ekonomiści przeciętnie oczekiwali, że indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w 2019 r. rósł średnio w tempie 2,3 proc. rok do roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA