Gospodarka - Kraj

Inflacja bez sensacji

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI), podstawowa miara inflacji w Polsce, wzrósł w sierpniu o 1,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 1,7 proc. w lipcu – podał w poniedziałek GUS, potwierdzając swój wstępny szacunek sprzed niespełna dwóch tygodni.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

 

Z poniedziałkowych danych GUS wynika, że inflację w sierpniu podbiły ceny żywności oraz paliw do prywatnych środków transportu. Żywność podrożała o 4,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,7 proc. w lipcu. Ta kategoria towarów dodała do rocznej inflacji aż 1 pkt proc. Jednocześnie w sierpniu o 3,5 proc. rok do roku podrożały paliwa na stacjach benzynowych, podczas gdy w lipcu potaniały o 0,1 proc. W efekcie większość ekonomistów szacuje, że w minionym miesiącu wyhamowała nieco inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz