REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

W polskim przemyśle najgorzej od sześciu lat

Pogorszenie koniunktury idzie do naszego kraju z Europy Zachodniej. Być może jednak na jesieni dojdzie do poprawy sytuacji.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Indeks PMI, mierzący koniunkturę w polskim przemyśle, spadł z 48,4 pkt w czerwcu do 47,4 pkt w lipcu. To najgorsze dane od sześciu lat. Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt mówi o kurczeniu się sektora, a polski przemysłowy PMI znajduje się poniżej tego poziomu już od dziewięciu miesięcy. To w dużym stopniu skutek pogorszenia koniunktury na rynkach eksportowych. Słabe dane PMI napływają również ze strefy euro i Chin.

Cykliczne minimum?

„Lipcowe wyniki badań wróżą dalsze kłopoty dla polskiego sektora wytwórczego" – piszą analitycy IHS Markit, firmy przeprowadzającej sondaże PMI. Wskazują m.in. na wysokie tempo spadku zamówień w naszym przemyśle. Oczekiwania menedżerów z tej branży są słabe, ale wciąż spodziewają się oni zwiększenia zamówień w przyszłym roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA